تلخ یا شیرین؟
71 بازدید
تاریخ ارائه : 1/16/2013 8:57:00 AM
موضوع: سایر

روز خانواده مبارک.

چقدر حیف که کام خانواده یعنی کانون خوشی ها و شیرینی ها با غضب تلخ شود.

امروز در چند پیام ،شما از عصبانی شدن ها وتلخی های آن گله داشتید و... .

متاسفانه در زندگی شهری عوامل متعددی از جمله مشکلات معیشتی ،آلودگی هوا، ترافیک ،آلودگی صوتی و ... باعث این قبیل مشکلات میشوند. یکی از بهترین راههای کنترل ،تفهیم به خود مییاشد، یعنی مضرات غضب را به خودتان یادآوری کنید؛ چه افرادی در نتیجه یک لحظه عصبانیت مرتکب اشتباهاتی شده اند که به هیچ وجه قابل جبران نبوده است.قتل،جنایت ،ارتکاب گناه و معصیت از محصولات غضب و عصبانیت میباشد که البته با فشارهای روحی ،عذاب وجدان و بحرانهای عاطفی همراه میشوند.

 رسول خدا می فرماید: غضب ایمان را فاسد میکند چنانکه سرکه عسل را وامام باقر (ع) غضب را به آتشی شیطانی در دل تشبیه می فرماید.

یاداوری این امور مهمترین نقش را در کنترل غضب دارد. به یاد داشته باشیم به محض احساس حال غضب، فورا تصمیم خود را بر انصراف از غضب و عصبانیت قرار دهیم، همچنین تغییر وضعیت برای کاهش این حالت موثر است ؛اگر ایستاده اید بنشینید، نوشیدن آب ، فرستادن صلوات ... .

همیشه شما در حال کنترل غضب دوست داشتنی تر و قایل اعتماد تر خواهید بود .اگر شما پدر یا مادر هستید بدانید که بچه ها از شما در وضعیت غضب میترسند. تکرار منظره عصبانیت مادر و پدر امید به آرامش را در بچه ها از بین می برد.

این جمله از اشتباهترین جملاتی است که یک فرد در مورد خود می گوید:(( من آدمی عصبی هستم.))

خداوند به جناب موسی (علی نبینا و آله و علیه السلام)فرمود: از غضب خود نسبت به زیر دست و کوچکتر بگذر تا از غضب خود در مورد تو بگذرم.