جادوگر اسپرت
62 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : مجله تماشاگر
تعداد شرکت کننده : 0


*حاج آقا، جادو واقعا وجود دارد؟
 بله و حکم فقهی سحر روشن است و محل اختلاف نیست؛ شیخ اعظم در مکاسب می فرمایند: السحر حرامٌ فی الجمله بلاخلاف.
بی تردید انواع سحر حرام است و درآمد حاصل از آن حرام است.
ساحر در حکم کافر است «ان الساحر کالکافر » و لایفلح الساحر حیث اتی (جادگر هرجا که باشد نجات پیدا نمی کند)
امیرالمومنین علیه السلام در مورد فراگیری سحر می فرمایند: «مَن تَعلّمَ شیئا مِنَ السحر قلیلا او کثیرا فقد کَفَرَ؛ هر کس چیزی از جادوگری بیاموزد کم یا زیاد، کافر است و پایان عهد و رابطه ی او با پروردگارش خواهد بود و کیفرش قتل است مگر توبه کند!»
شاید نقل همین روایت -که در تمام منابع

 فقهی ما ذکر شده- برای بیان پلیدی این رفتار کافی باشد.

*آيا جادو و دعانويسي به واقع تاثيري در زندگي انسانها دارد؟
بی تاثیر نیست و اموری مانند چشم زخم(که غیر ارادی است) و طلسمات و جادو واقعیت دارد چنانچه فال نیک تاثیر مثبت دارد اما فال بد زدن اصلا واقعیت ندارد.
اما مومن نباید از این امور بترسد چرا که خداوند متعال که قدرتش احاطه بر همه چیز دارد بهترین حافظ و مدافع مومن است فالله خیر حافظا و هو ارحم الراحمین
چشم زخم واقعیت دارد در حالی که در مقابل صدقه ، انفاق ، صله رحم ، احسان به والدین ، اطعام مسکین و بسیاری از کارهای خوب تاثیرمثبتشان به مراتب بیشتر از چشم زخم و سحر و جادوست. کار خیرکوچکی که شما برای خوشنودی و رضای خداوند انجام می دهید بلاهای بزرگی را از شما دور می کند. و فقط بی پناهان و دورافتادگان از رحمت خدا باید از این قبیل امور به ترس و دلهره بیافتاند چرا که اَلا اِنّ اولیاء الله لاخوف علیهم و لاهم یحزنون.
متاسفانه برخی از افراد به دلیل کم اطلاعی از دین و غلبه مفاهیم خرافی و نادرست، آرامش از دست رفته‌ی خود را در مراجعه به جادوگر و دعا نویس و رمال و ... دنبال می کنند و هر چه بیشتر می روند از آرامش مطلوب دورتر می شوند.
باید به آغوش پر از مهر و لطف خدا پناه ببریم و برای بهبود زندگی و پیشرفت و تعالی دنیا و آخرتمان تمام تلاشمان را بکنیم و همزمان امورمان را یکجا به او واگذار کنیم ؛ افوض امری الی الله انّ الله بصیر بالعباد.

*شنیده اید که برخی از ورزشی ها نیز دست به دامن جادوگران و ساحران شده اند؟
شنیدم ولی باور نکرده‌ام چرا که به نظرم شأن اهالی ورزش از این بالاتر باید باشد که به خرافات اهمیت بدهند.
این شاید شایعه باشد ولی تاریخ گواهی می دهد که بسیاری از سلاطین و پادشاهان برای پیروزی بر دشمنانشان متوسل به جماعت جادوگر و رمال می شدند شاهانی که ورد و طلسم و ... را عامل پیروزی خود می دانستند و همه در آخر شکست خوردند و نابود شدند مثلا در سوره یونس می خوانیم: وقال فرعون ائتونی بکل ساحر علیم فرعون برای غلبه بر موسی علیه السلام به اطرافیانش دستورداد که بگردید و بهترین و خبره ترین ساحران را بیاورید و ساحران خبره‌ آمدند و تمام فنون خود را به کار بستند ولی هیچ کمکی به او نکردند و موسی ع گفت: ما جِئتُم بهِ السِّحرُ اِنَّ اللهَ سَیُبطِلُهُ، یعنی آنچه آوردید سحر است و خدا باطلش می کند؛ ان الله لا یصلح عمل المفسدین .
و نکته‌ی دیگر اینکه ریشه ضعف فوتبال ما در امور دیگری است که کمتر ارتباطی به تقلب و جرزنی و جوسازی ندارد. که این امور در تخصص من نیست.
اما این سوال را می توانم مطرح کنم که آیا فوتبال برزیل یا برخی اروپائیان به پشتوانه‌ی جادوگری رتبه های اول جهان را کسب کرده است؟
ببینید سحر واقعیت دارد و مسئله مهم این است که حوزه نفوذش و تاثیرش محدود است مثلا فقط در روابط بین زن و شهر (در حدیثی امام صادق علیه السلام می فرمایند شاید ساحری رابطه ی مردی را با همسرش خراب کند و پزشک با دارو مشکل او را برطرف می کند.)
ونکته دیگر این که جادوگر واقعی خبره و وارد در این عرصه به مراتب کمتر از مدعیان سحر است و جمع کثیری از مدعیان، حتی همین سحر ضعیف و محدود را بلد نیستند و فقط کلاهبرداری می کنند. و از همین امور مثل برخی طلسمات الکی و قلابی و خرافی و... پیداست.
اما تاثیر احتمالی این خرافات را باید در ایجاد امید و آرامش کاذب و اعتماد به نفس موقت جستجو کرد و اگر افراد از طرق روانشناختی نیز سطح اعتماد به نفس خود را افزایش دهند قطعا بازدهی بیشتری خواهند داشت و همان تاثیر را تجربه خواهند کرد. در موقعیت های خاص فوتبال مسائل روانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و بنا بر تحقیقات عامل برخی از شکست های حیرت آور ورزشی ، مشکلات روحی و روانی است. و روشن است که عواملی مانند مسائل مالی و حاشیه های رسانه ای و حرفه ای تاثیر غیر قابل انکاری را در تخریب آرامش و تضعیف اعتماد به نفس ورزشکاران دارد و استفاده مستمر از خدمات تخصصی روانشناسی و مشاوره و توکل به خداوند و بهسازی فضای معنوی و دینی ورزشکاران بسیار مفید خواهد بود.

* آيا به واقع قدرتي وجود دارد که در اختيار برخي بود و برخي ديگر را تحت تاثير قرار دهد؟
هیچ قدرتی مافوق قدرت خدا نیست و این را هر کودکی می داند.
و سحر و جادوی واقعی، آفات و شرور ضعیفی هستند و مثل میکروب های ضعیف فقط افراد دور از بهداشت را مورد آسیب قرار می دهند که با رعایت بهداشت ساده شما ایمن می شوید و...
و بهداشت ساده برای دوری از شر اجنه و جادو گران ، طهارت است (توجه جدی به وضو و غسل) و نماز. بله نماز ستون دین است و نقش بسیار اساسی و مهم در ایمنی دارد و ترک نماز باعث بدبختی آدمی می شود و در توبه همیشه باز است...و باید برای دوری از این قبیل شرهای انسانی و جنی فقط به او پناه ببریم؛ قل اعوذ برب الفلق...
و بزرگان دین خواندن هر روزه‌ی سوره های معروف به چهار قل را توصیه کرده‌اند. و این توصیه بسیار مهم را فراموش نکنید.

*و کلام آخر؟

  اما در آخر موعظه ای که دارم این است که رسول خدا فرموده‌اند دنیا از سحر هاروت و ماروت هم جادوگر تر است؛ یعنی پول، شهرت و موقعیت های اجتماعی که همه موقت و گذراست از هر سحری به آدمی بیشتر ضرر می زند و او را فریفته تر می کند پس هر کس باید مراقب خودش باشد تا فریفته نشود.